Jaké výhody a nevýhody přináší jednotlivá nízkoteplotní tepelná čerpadla? K tomu se dostaneme v následujících několika řádcích.

Daikin Altherma

Vzduch / voda
Kladem u tohoto systému jsou nízké provozní náklady, poměrně jednoduchá instalace. Když se bavíme o ceně, klienty potěší také velmi dobrá pořizovací cena, která má navíc velmi brzkou návratnost. Celý systém je navíc velmi univerzální. Jistou nevýhodou je nižší účinnost při velkých mrazech, hlučnost, která může být někdy obtěžující. To ale záleží na modelu, umístění čerpadla a na odhlučnění daných prostor.

Země / voda (plocha)
Plusem systému země / voda je velmi nízká pořizovací cena. Stejně nízké jsou i provozní náklady celého systému. Snadná a poměrně rychlá instalace je také velkým kladem, stejně tak jako nevyčerpatelný zdroj tepla, který tento systém nabízí. Jak tomu ale bývá, všechno má dvě strany. Pojďme se tedy podívat na zápory. Prvním záporem je velká plocha potřebná ke kvalitnímu výkonu. Díky tomu není vhodné na pozemku dále stavět garáže či bazény.

Země / voda (vrt)
Tento systém přináší prestižní řešení s minimálními požadavky na prostor. Nabízí také stabilní výkon čerpadla spojený s nízkými provozními náklady čerpadla. Bohužel pořizovací cena je značně vysoká, instalace je náročná a navíc k opatření toho systému musíte vyřídit povolení, což může znamenat zdržení.

Voda / voda
Nízké pořizovací náklady korespondují s nízkými provozními náklady, díky čemu je tento systém ekonomicky velmi výhodný. Poskytuje vysoký topný faktor a stabilní výkon čerpadla. Aby však čerpadlo správně fungovalo, musí být voda o správném chemickém složení, musí mít dostatečnou vydatnost pramene. Nutná je údržba celého systému, včetně vyřizování různých povolení, bez kterých se instalace nemůže uskutečnit.